Rubrika: Zdraví

Proti čemu do boje s nachlazením

Nachlazení není rozhodně nic příjemného, a už vůbec ne chřipka. Když už na nás nějaký ten bacil skočí, je už na prevenci pozdě. Proto je důležité začít včas a být připraveni. Rýma, kašel a jiné projevy nachlazení nejsou v zimních měsících ničím neobvyklým. Jak jim předcházet a eliminovat je, k tomu stačí dodržovat několik zásad.
 dívka s horečkou
Chřipka je nemoc, která se projevuje problémy s dýcháním a bohužel je přenosná vzduchem, tedy k ní můžete přijít kdekoliv, kde jsou lidé, tedy v zaměstnání, v hromadné dopravě, v čekárně u lékaře, při návštěvě obchodního centra, v kině. Ale i tomuto virovému onemocnění se dá bránit. Počasí ovlivnit nelze a vycházet ven musíme, vyhýbejte se alespoň přechodům z velkého tepla do zimy, takové teplotní skoky pro lidský organismus nejsou zrovna ideální. V boji s nemocemi obstojí lépe ti, kdo jí zdravě a hýbou se, jejich obranyschopnost a imunita jsou velkou výhodou. Kromě toho, hlavně v zimě, je třeba mít dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek, pokud tedy nejíte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pořiďte si alespoň vitamínové doplňky. Pokud to jen trochu jde, nevyhledávejte zbytečně místa, kde se soustředí více lidí, tedy žádné zbytečné návštěvy obchoďáků, kulturních akcí apod.
 léky na horečku
Ovoce a zelenina by měly být součástí jídelníčku během celého roku, pokud je tedy ve svém jídelníčku máte pravidelně, až tak velká změna to pro vás nebude. Hlavní je dostatek vitamínu C, který výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu, tedy pomeranče, citróny a jiné druhy citrusů. Nepodceňujte také oblečení, to by mělo být přizpůsobeno aktuálními počasí. Ideálním nápojem pro chladné dny je pak čaj s citrónem a medem, v posledních letech se u nás rozšířilo i používání zázvoru.
 
A všechno uvedené můžete ještě podpořit užíváním doplňků, které podporují a zvyšují imunitu. Prevence je v každém případě příjemnější než léčení samotné nemoci.

Třetí zuby – žádný problém

Pokud se dožijeme vysokého věku, většinou nás čekají některé zdravotní komplikace. S pomocí moderní medicíny ale můžeme vše hravě zvládnout a není tedy potřeba se stáří bát. K problémům, které s sebou pokročilejší věk přináší, je ztráta vlastního chrupu. Pochopitelně, že k němu nemusí dojít vždy, ale někdy i sebelepší péče nestačí a my se musíme smířit s tím, že budeme mít takzvané třetí zuby.
umělý chrup

o   V současné době to není žádné neštěstí.
o   Pokud bychom se narodili o několik set let dříve, problém by to jistě byl.
–         I tehdy sice existovaly zubní náhrady, ale jak je asi jasné, byly určeny pouze pro vyšší vrstvy a jestli plnily svou funkci, také asi není tak docela jisté.
–         Spíše se jednalo o záležitost estetickou.
Pokud vás váš dentista upozornil na to, že se blíží doba výměny chrupu, pak nezoufejte. Uvidíte, že si zanedlouho zvyknete a na vlastní zuby budete pomalu zapomínat. Důležité je, aby zubní náhrada dobře seděla. Nesmí se uvolnit ani při jídle a ani při hovoru anebo smíchu. Proto s vámi váš zubní lékař prodiskutuje, jaký typ náhrady se pro vás nejlépe hodí.
starší bruneta

Důležitá je dokonalá hygiena

Dnes se náhradní chrup vytváří opravdu na míru každého pacienta. V ústech nesmí nic překážet a náhrada nesmí být tedy nepříjemnou záležitostí. Přesto se každý budoucí majitel musí připravit na to, že si bude určitou dobu zvykat. Někdy se může jednat i o týdny. První dny mohou přinést nadměrné slinění. Přeci jen je to cizí předmět v ústech.
výroba zubů
o   Dentisté často radí, aby si pacient doma nahlas mluvil nebo četl.
o   Lépe si tak zvykne na výslovnost s novými zuby.
o   I to totiž bývá častým problémem.
Je dobré přizpůsobit zprvu i jídelníček. Na začátku se doporučuje spíše měkká strava. Také je nutné nezapomínat na hygienu a svůj nový chrup udržovat v perfektním pořádku. Jen tak může sloužit k naprosté spokojenosti.

Revmatoidní artritida

Toto onemocnění vzniká tak, že imunitní systém, který má za úkol ničit vše, co je tělu nepřátelské, zaútočí na vlastní tkáně a buňky, které začne likvidovat. Tento proces se nazývá autoimunitní. V případě revmatoidní artritidy napadá tkáň uvnitř kloubů, kde se vytvoří zánět, který způsobí otok a značnou bolestivost. Pokud není zlikvidován, dochází k nevratnému poškození chrupavek. Klouby jsou bolestivé, nestabilní, mají tendenci tuhnout a dochází ke značnému omezení hybnosti. Obvykle začíná symetrickým postižením malých kloubů prstů, zápěstí a posléze napadá i velké klouby rukou a nohou.

artróza kolene

S tímto onemocněním se pojí obvykle značná únava, postižení srdce, plic, náchylnost k infekcím, vznik revmatoidních uzlů apod. Proto se nazývá onemocněním systémovým. Diagnostikovat revmatoidní artritidu není jednoduché, zejména v počátcích. Lékař udělá krevní testy, rentgenové vyšetření či navrhne jiné zobrazovací metody. Nejhorší je, že léky neexistují. Onemocnění obvykle probíhá v cyklech vzplanutí choroby a remise. Začne-li se včas s léčbou, je větší naděje, že se období remise (relativně klidové fáze) co nejvíce prodlouží. Bohužel léky mají četné vedlejší nežádoucí účinky.

Nezbytnou součástí života člověka postiženého revmatoidní artritidou je pravidelné cvičení a chůze, aby se udržela hybnost kloubů. Je třeba naučit se relaxovat, kvůli snížení míry stresu, který nemoc zhoršuje. Udržovat vztahy s přáteli nebo s lidmi se stejným onemocněním.
odběr krve
To lze i prostřednictvím sociálních sítí. Máme-li nějaké zájmy a koníčky, tím lépe. Není nic jednoduchého žít s trvalou únavou, bolestmi a vedlejšími účinky léků. Často nemoc ovlivňuje pracovní i rodinný život pacienta. Člověk není schopen zvládnout to, co zvládal jako zdravý. Péči o děti, domácnost, pracovní vytížení … což může nastartovat depresi a úzkost. Jediná cesta k žití vede přes přijetí své nemoci, její pochopení a přizpůsobení se svým novým potřebám.