Vypěstujte si doma zázvor

Zázvor dnes již patří mezi potraviny, které se v našich kuchyních používají poměrně běžně. Jedná se o kořen, který je oblíbený nejen díky své zajímavé chuti, ale také pro své zdravotní účinky. Spolu s česnekem a cibulí je to nejběžněji používanou potravinou, která se využívá k léčbě různých druhů infekcí v čele s nachlazením. Standardně se z něj vyrábí čaj. Stačí kousek kořene nadrobno nakrájet nebo najemno nastrouhat a následně zalít vařící vodou. Po deseti minutách scedit a po doušcích vypít. Takto je možné se velice efektivně zbavit hlenů a zároveň zklidnit bolavý krk. Zázvor však neslouží pouze jako přírodní medicína, ale také se dává pod maso nebo do salátů.
kořeny zázvoru


Lepší jsou semena


Kvůli zázvoru nemusíte vážit cestu do obchodu, ale můžete si ho vypěstovat sami doma. Zasadit je možné, jak samotný kořen, tak samozřejmě i semena. Vzhledem k tomu, že kořeny obvykle neobsahují inhibitor růstu, a tudíž je nutné je pracně louhovat ve vodě, je lepší použít raději semena. Ty si můžete koupit buďto ve specializovaném zahradnictví, nebo přes internet. Vzhledem k tomu, že jsou poměrně levná, je lepší jich koupit více najednou, kdyby se některá semena neuchytila.
zázvor kořen
Pěstování

Samotné pěstování není vůbec složité a zvládne to opravdu každý. Stačí semeno nebo kořen zasadit do hlíny ve zhruba pěticentimetrové hloubce. Pak už stačí dát květináč do tepla a pravidelně zalévat. Nečekejte, že vám rostlina vyroste během pár týdnů. Doba od zasazení po sklizeň obvykle trvá minimálně deset měsíců. To však neznamená, že ji nemůžete ochutnat již dříve. Zhruba v polovině doby růstu už lze kousky zázvoru odkrajovat, ovšem opravdu pouze malé kousky, jinak můžete proces růstu narušit a rostlina vám do požadované velikosti nevyroste. Jakmile už bude zázvor dostatečně velký a zralý, odřízněte ho u kořene a ten posléze zasypejte hlínou. Za deset měsíců vám z něj vyroste nová rostlina.